sobota, 18 maja 2013

Kluski śląskie z dziurką

Ania - mama mojej przyjaciółki podała prosty i szybki przepis na kluski śląskie z dziurką, które okazały się bezglutenowe i wegańskie. Przepis został właśnie wypróbowany i szybko dzielę się nim z Wami, bo kluseczki wyszły pyszne. Do nich podsmażona cebulka, choć na pewno będą dobrze smakować z innymi dodatkami np. duszonymi warzywami czy paprykowym pesto. U nas z sałatką z kapusty kiszonej Bożenki. Następnym razem wypróbuję kluseczki też w wersji na słodko.

Potrzebujecie:

- 1 kg ziemniaków
- mąkę ziemniaczana
- 2 cebule
- sól
- olej do smażenia cebulki


Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy, studzimy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę lub pół-krążki i posoloną smażymy na odrobinie oleju.


Ugotowane ziemniaki przekręcamy przez maszynkę.


Przekręcone ziemniaki wkładamy do garnka i dzielimy na cztery części. Jedną część wyjmujemy i odkładamy na chwilę na bok a w jej miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. To jest miarą ile mąki należy dodać. 


Teraz dodajemy odłożoną część ziemniaków i wszystko dokładnie zagniatamy.


Masę dzielimy na części i formujemy z niej wałeczki. Żeby nie kleiły nam się do deski podsypujemy mąką ziemniaczaną. Kroimy wałeczki na małe kawałki, z których formujemy kuleczki i palcem robimy w nich zagłębienie, czyli dziurkę :) 


Kluseczki wrzucamy na osolony wrzątek i czekamy do wypłynięcia. 


Wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz, dodajemy podsmażoną cebulkę i zjadamy ze smakiem, przegryzając surówką z kiszonej kapusty.
Smacznego :)







16 komentarzy:

  1. Pycha pycha ! Moje ulubione z mączastych :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Dostąpiłam zaszczytu posilenia się wspomnianymi kluseczkami po cięzkim dniu w pracy. Błogostan nie do opisania :-). Nie pamiętam żebym wcześniej jadła tak pyszne kluski sląskie, choć już nie raz miałam okazję.

    Wciągam przepis na listę "potrawy do ugotowania w pierwszej kolejności po przeproszeniu się z garnkami" :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oj wyszły pyszne, wyszły, następnym razem na słodko :) powiadomię kiedy będą dostępne :)

      Usuń
  3. O, ja chętnie :-). Nawet na słodko ;-). Kiedyś myślałam, że jak nie mogę mleka, to już nic nie mogę. A tu proszę... wszystko jest, a nawet więcej!!!
    Pola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. możesz, możesz jeszcze dużo rzeczy bez mleka :)

      Usuń
  4. To jest mój ukochany przepis na kluski śląskie. Uwielbiam je...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja niestety nie znałam go wcześniej, a już tyle mogłabym zjeść pysznych kluseczek... :)

      Usuń
  5. no super,moja śp. tesciowa nauczyła mnie dawno temu robic te kluseczki,ale zawsze dodawałam jajko .A tu się okazuje ,że mogę je robić bez jajka.Rewelacja,jutro na pewno zrobię :)anielka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak najbardziej można bez jajka i wychodzą przepyszne :)

      Usuń
  6. kluseczki wyglądają tak apetycznie, ze zachciało mi się jeść , muszę koniecznie je zrobić Krysia z Warszawy

    OdpowiedzUsuń
  7. Zrobiłam dziś na obiad. Zawsze mi się wydawało, że do klusek śląskich trzeba dodać jajko, okazuje się że nie. Wyszły przepyszne, delikatne, nawet kształt mi się w miarę udał. Jedliśmy z sosem grzybowym (własnoręcznie zbierane i suszone grzyby), surówką z czerwonej kapusty i smażony tofu marynowanym w tamari. Super obiad. Nawet mięsożercy (moi teściowie) nie narzekali.
    Bardzo dziękuję za przepis, a zwłaszcza za step by step zdjęcia. Ułatwiają sprawę osobom mniej doświadczonym w kuchni.
    Pozdrawiam,
    Ola

    OdpowiedzUsuń
  8. Mmm, kluchy z cebulką i polane tłuszczykiem - TAKIE DOBROCI!

    OdpowiedzUsuń
  9. Dawno nie widziałem tak świetnie zrobionego dania! Właśnie takie smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. "zagłębienie, czyli dziurkę" - nie do końca, albo, albo

    OdpowiedzUsuń
  11. Kluski śląskie rządzą :D Ja to bym mogła je ciągle jeść, a do tego nie są trudne w wykonaniu, to już w ogóle mnie w nich rozkochuje bardziej :)

    OdpowiedzUsuń